Kuçeder Faaliyetleri

motivasyonumuz bilim!

Faaliyetlerimiz

Akkarınlı Ebabil Göç Dinamiklerinin Araştırılması

Kumluca ilçesinin Adrasan mahallesinde bulunan ve kayalık yapıda olan Pırasalı adasında 2013 yılında başlatılan çalışma ile Akkarınlı ebabillerin (Tachymarptis melba) Türkiye, hatta Avrupa’daki en büyük üreme kolonilerinden biri olduğu görülmüştür.

Çevre Eğitimi

Yapılan bilimsel çalışmaların daha etkili olabilmesi için başta tüm kademelerdeki öğrenciler olmak üzere toplumun tüm fertlerinin doğa ve çevre bilinci kazanmasını hedeflemekteyiz.

Gümüş Martı Araştırması

Kumluca ilçesinin Adrasan mahallesinde bulunan ve kayalık yapıda olan Pırasalı adasında 2013 yılından bu yana adada kuluçkaya yatan Gümüş Martı (Larus michahellis) popülasyonunun üreme biyoloji araştırılmaktadır. Yumurtadan çıkan yavruların halkalanması ile ilgili çalışmayla devam edilmesi planlanmaktadır.

Kır Kırlangıcı Popülasyon Araştırması

Antalya’nın Serik ilçesine bağlı Boğazkent Mahallesinde kuluçkaya yatan Kır Kırlangıçları araştırılmaktadır. 

Kuş Halkalama

Antalya’nın Serik ilçesine bağlı Boğazkent Mahallesinde, Köprüçay ırmağının yanı başında yer alan kuş halkalama istasyonumuz, Avrupa-Afrika kuş göç yolu üzerinde bulunmaktadır. İstasyonumuz özellikle ilkbahar kuş göçünün yoğun olarak yaşandığı ve insan faaliyetlerinin artarak devam ettiği Akdeniz’deki tek kuş halkalama istasyonudur.

Mahmuzlu Kız Kuşu Göç Dinamiklerinin Araştırılması Projesi

Türkiye’nin tamamında yaz göçmeni olan Mahmuzlu Kızkuşu’nun (Vanellus spinosus) son yıllarda yapılan çalışmalar ile Boğazkent’te az sayıda birey ile kışladıkları tespit edilmiştir.