Kuçeder Faaliyetleri

kuş halkalama

KUŞ HALKALAMA

Antalya’nın Serik ilçesine bağlı Boğazkent Mahallesinde, Köprüçay ırmağının yanı başında yer alan kuş halkalama istasyonumuz, Avrupa-Afrika kuş göç yolu üzerinde bulunmaktadır. İstasyonumuz özellikle ilkbahar kuş göçünün yoğun olarak yaşandığı ve insan faaliyetlerinin artarak devam ettiği Akdeniz’deki tek kuş halkalama istasyonudur. Uzun yıllar bölgede araştırma ve halkalama çalışmaları gerçekleştirilmiş, 2017 yılı ilkbahar göç döneminden bu yana düzenli olarak faaliyetlerine devam etmektedir.

Her yıl 6 ay boyunca bu istasyonda 3 deneyimli halkacı ile yerli ve yabancı gönüllüler eşliğinde halkalama çalışmaları gerçekleştirilmektedir. Bu istasyonda her yıl halkalanan binlerce kuş göstermektedir ki Köprüçay ırmağı ve çevresi kuşların göç sırasında dinlenmek, beslenmek ve üremek için kullandıkları önemli bir bölgedir. Ayrıca göçmen kuşlar açısından Türkiye ve Dünya çapında önemli bir bölgedir. Öyle ki burada halkalanan kuşlardan alınan geri bildirimler bu durumu kanıtlar niteliktedir.

Kuş halkalama istasyonunda halkalanan kuşlardan bazıları Norveç, Finlandiya, Çekya’da yer alan halkalama istasyonlarında tekrar yakalandı. Aşağıdaki görselde haritayı inceleyebilirsiniz.

Güven İSLAMOĞLU ile YEŞİL DOĞA ekibi Boğazkent Kuş Halkalama İstasyonunu ziyaret etti.